W ciągu ostatniego roku Profeina miała okazję prowadzić działania dla kilku klientów wprowadzających innowacje w branży medycznej. Działania te wiele nas nauczyły na temat postaw Polek i Polaków wobec podmiotów związanych z dbaniem o zdrowie oraz pozwoliły wypracować skuteczne techniki i narracje, które zapewniają med-techom obecność w mediach. Jakie wyzwania komunikacyjne zaobserwowaliśmy i jak sobie z nimi radzić?
Branża med-tech rozwija się dynamicznie. Według raportu McKinsey, do 2027 r. rynek med-tech osiągnie wartość 550 miliardów dolarów. Wymagania wobec firm z tej branży są specyficzne – ich komunikacja powinna łączyć oczekiwania stawiane branży medycznej (transparentność, ochrona danych, profesjonalizm), jak i technologicznej (innowacyjność, know-how, podejście biznesowe).
Ostrożny entuzjazm. Polacy podejrzliwi wobec nowinek technologicznych i medycznych
Kwestią z pozoru oczywistą, choć zarazem uświadamianą sobie często dopiero w praktyce prowadzenia komunikacji, są różnice społeczne dotyczące krajów nawet z tych samych kręgów kulturowych. Jednym z insightów, które wynieśliśmy ze współpracy ze słowacką firmą DNA ERA, były różnice w podejściu Polaków i Słowaków do nowinek z zakresu technologii i medycyny. Podczas gdy w kraju macierzystym działalność DNA ERA była w centrum zainteresowania mediów i potencjalnych klientów, Polacy okazali się dużo bardziej ostrożni i zachowawczy. Mowa tu zarówno o dziennikarzach, jak i chociażby twórcach internetowych.
Pełna transparentność i rzetelność przekazywanych informacji. Jak przełamać podejrzliwość?
-> We współpracy z naszymi klientami wypracowujemy odpowiedzi na pytania dotyczące działalności firmy, produktu i jego podstaw naukowych, bezpieczeństwa danych i wszystkich innych kwestii, które pojawiały się lub mogą się pojawić w przyszłości. W efekcie, dzięki lepszemu zrozumieniu usługi i możliwości udzielenia szybkiej odpowiedzi – również na wymagające pytania – budujemy większe zaufanie;
- W przypadku pracy dla DNA ERA dopracowanie odpowiedzi na nawet najtrudniejsze pytania zaskutkowało publikacjami m.in. w mediach takich, jak Medonet, Poradnik Zdrowie (DNA ERA)
- Dla marki Mindgram – platformy mental health i well-being, która umożliwia dostęp do wsparcia psychologicznego oraz oferuje szerokie możliwości rozwoju osobistego pracownikom i ich rodzinom – mogliśmy liczyć na publikacje w m.in. Zdrowie Radio Zet czy Polityka Zdrowotna.
Filar komunikacji branży med-tech. Jak budować wiarygodność eksperta?
Choć wizerunek eksperta ma znaczenie w komunikacji niezależnie od branży, w tych związanych ze zdrowiem jest on szczególnie ważny. Ekspert wypowiadający się po stronie firmy w tematach medycznych nie tylko powinien świetnie znać i rozumieć produkt, ale przede wszystkim posiadać odpowiednie wykształcenie i doświadczenie upoważniające go do dzielenia się wiedzą w danym temacie. Jego brak może znacznie obniżyć wiarygodność marki.
-> We współpracy z med-techami poszukujemy tematów, do których świeże spojrzenie lub merytoryczną wiedzę wnieść mogą eksperci.
- Tak stało się w przypadku udziału dietetyczki klinicznej DNA ERA w podcaście “Z pierwszej strony” Dziennika Gazety Prawnej czy dwóch wydaniach magazynu “Dobra Mama”, gdzie skupiała się ona na wpływie genetyki na preferencje oraz nietolerancje pokarmowe.
- Osoby odpowiadające za rozwój biznesu również doskonale sprawdzą się jako eksperci w kontekście wypowiedzi związanych z rynkiem, branżą czy prowadzonymi projektami, czego doskonałym przykładem jest publikacja EIT Health, organizacji zajmującej się edukacją i wdrażaniem innowacji dotyczących opieki medycznej w Europie, w Mam Startup.
Med-tech – skarbnica danych i wiedzy. Jak się nimi dzielić?
Med-techy łączą w sobie dwie dynamicznie rozwijające się dziedziny nauki: medycynę i technologie.
-> med-techy często dysponują możliwością dzielenia się z rynkiem swoim know-how i danymi, a to zawsze świetny sposób na budowanie pozycji eksperta w branży i przyciągnięcie uwagi mediów. Idealnie, jeśli dane, do których firma ma dostęp, są unikalne, ciekawe i pozwalające lepiej zrozumieć świat.
-> warto rozważyć przeprowadzenie dużego badania i opracowanie szerokiego raportu
- Anonimowa analiza danych kilkunastu tysięcy klientów DNA ERA pozwoliła na stworzenie kampanii “Mamy to w genach!”, w ramach której firma edukowała na temat genetycznych podobieństw mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej (WP Abc Zdrowie).
- Raport “Dobrostan i zdrowie psychiczne polskich pracowników” stworzony dla Mindgram przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research wzbudził spore zainteresowanie mediów zajmujących się tematyką biznesu, HR i kadr (Manager Plus, Kadry.infor.pl, Rzeczpospolita, Newsweek.pl)
Akcja – reakcja. Jak wykorzystywać real-time PR?
Oprócz działań zaplanowanych – jak publikacje związane z ogłoszeniem wyników badań czy raportów – warto chwytać okazje medialne. Jeśli marka może w sposób nieszablonowy czy świeży nawiązać do popularnego i dyskutowanego w mediach wątku – warto to wykorzystać!
-> na etapie planowania działań komunikacyjnych dla firm z sektora med-tech zwykle definiujemy wątki, które będziemy chcieli komentować w imieniu marki; czasem są oczywiste, ale czasem poszerzamy je tak, by były interesujące dla szerszego grona odbiorców, co pozwala nam się przebić do ogólnotematycznych i zasięgowych mediów
- w czasie pandemii koronawirusa dla marki Higo Sense – urządzenie przeznaczone do zdalnego diagnozowania stanu zdrowia swojego lub bliskich, połączone z aplikacją mobilną służącą do wysyłania wyników bezpośrednio do lekarza – pod wpływem informacji o tym, jak Ministerstwo Zdrowia postrzega telemedycynę, przygotowywaliśmy komentarz: Branżę telemedyczną niepokoi konferencja MZ czy też np. Czy rozprzestrzenianie się koronawirusa wprowadzi telemedycynę do mainstreamu?
“Podmioty medyczne na pewno mają pieniądze”. Czy, dlaczego i co kupować?
Media zajmujące się tematyką medyczną są przyzwyczajone do dużych budżetów. Przebicie się do nich z materiałami organicznymi – czyli skuteczne zachęcenie ich do publikacji informacji od bliżej nieznanego im podmiotu – bywa trudne i czasochłonne. Warto więc nastawić się na dłuższy czas oczekiwania na satysfakcjonujące wyniki lub… przyspieszenie ich uzyskania dzięki zaplanowanym działaniom odpłatnym.
-> warto już na etapie planowania działań komunikacyjnych dla firm z sektora med-tech uwzględnić niebanalny budżet na działania odpłatne, dobrane do konkretnych celów marki.
Nasze doświadczenia potwierdzają, że sukces komunikacyjny w branży med-tech jest możliwy. Na pewno wymaga głębokiego zrozumienia obaw i potrzeb odbiorców. Kluczowe jest też budowanie zaufania poprzez transparentność, wiarygodność ekspertów oraz umiejętne dzielenie się wiedzą i danymi.
Jesteś przedstawicielem_lką med-techu i poszukujesz agencji PR, która pozwoli Ci zbudować ekspercki wizerunek w branży lub wśród klientów — porozmawiajmy!